Silové cvičenie a bolesti chrbtice: Ako im predchádzať a liečiť ich

14/07/2025

Silové cvičenie je neoddeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu a môže prinášať množstvo výhod pre celkové zdravie. Napriek tomu môže v prípade nevhodného vykonávania (techniky) alebo nevhodne zvolenej záťaže spôsobovať aj bolestí chrbtice. V tomto článku sa pozrieme na to, ako môžeme minimalizovať riziká bolestí chrbtice pri silovom cvičení a ak sa už objavia, ako im predchádzať a liečiť ich.

Silový tréning / Zdroj foto: www.freepik.com
Silový tréning / Zdroj foto: www.freepik.com

Príčiny bolestí chrbtice pri silovom cvičení:

Nesprávna technika:

Nesprávna technika pri vykonávaní cvičení môže viesť k preťaženiu a zraneniam chrbtice. Je dôležité venovať pozornosť správnemu postaveniu tela, udržiavaniu stabilného stredu a kontrolovanému pohybu.

Nadmerné zaťaženie:

Príliš veľké váhy alebo nadmerný objem cvičenia môžu vytvoriť prílišný tlak na chrbticu a spôsobiť bolesti. Je dôležité dodržiavať správne zaťaženie a postupne zvyšovať intenzitu cvičenia.

Nedostatočnérozcvičenie a strečing:

Nedostatočné zahriatie pred cvičením môže spôsobiť tuhnutie svalov a zvýšiť riziko zranení. Strečing po cvičení môže pomôcť uvoľniť svaly a zmierniť napätie. Pred cvičením vždy zaradíme dynamický strečing a dôkladné rozcvičenie kĺbov, po cvičení statický strečing.

Ako predchádzať bolestiam chrbtice:

Správna technika:

Venovať pozornosť správnej technike pri každom cvičení je kľúčové. Ak neviete, ako správne vykonávať dané cvičenie, poraďte sa s profesionálnym trénerom.

Zvolené váhy:

Zvoliť vhodné váhy je rovnako dôležité. Začnite s nižšími váhami a postupne ich zvyšujte iba v prípade, že vaše telo je na to pripravené.

Zahrievanie a strečing:

Venovať dostatočnú pozornosť zahrievaniu pred cvičením a pravidelnému strečingu môže výrazne znížiť riziko bolestí chrbtice. Zamerajte sa najmä na svaly v oblasti chrbtice.

Rovnováha v cvičení:

Vyvážte silové cvičenie s cvičením na posilnenie svalov v iných častiach tela (core), aby ste predišli jednostrannému zaťaženiu chrbtice. Nikdy pri cvičení nechoďte za hranicu bolesti, hlavne v oblasti chrbtice.

Ako liečiť bolesti chrbtice:

Regenerácia:

Ak sa bolesti chrbtice objavia, dajte svojmu telu dostatok času na odpočinok a obnovu. Vyhnite sa ďalšiemu silovému cvičeniu, kým bolesť úplne nezmizne, alebo cvičte len v nebolestivých rozsahoch, prípadne cvičte jednoduchšie cviky.

Lieky a fyzioterapia:

V prípade silnejších bolestí sa poraďte s lekárom. Lieky na zmiernenie bolesti a fyzioterapeutické cvičenia môžu byť užitočné pri liečbe chrbtice.

Masáže:

Profesionálne masáže môžu pomôcť uvoľniť svaly a zlepšiť postavenie chrbtice.

Silové cvičenie môže prinášať mnoho výhod, ale je dôležité vykonávať ho s opatrnosťou a rešpektom voči vlastnému telu. Venovanie pozornosti správnej technike, vhodnému zaťaženiu a starostlivosti o zahrievanie a strečing môže minimalizovať riziká bolestí chrbtice. V prípade, že sa bolesti objavia, je dôležité reagovať včas a podstúpiť vhodné opatrenia na liečbu a prevenciu. Ak nemáte skúsenosti so silovým cvičením, určite vyhľadajte pomoc kvalifikovaných a skúsených trénerov, ktorí vám poradia s nastavením tréningu aby bol čo najšetrnejší a najefektívnejší pre vaše potreby.


Autor článku:
Juraj Volf
Osobný tréner, Lektor metódy SM Systém/SPS, Poradca výživy
Pomáham ľuďom zbaviť sa bolesti chrbtice, zlepšiť pohyb a celkové zdravie prirodzeným spôsobom. Vediem odborné kurzy SM systému a školím po celom Slovensku.
📩 E-mail: info@bodymas.sk
📞 Telefón: +421 905 866 497